Blog

Genel

PSİKİYATRİK HASTALIKLARIN GENEL MALİYETİ

Psikiyatrik hastalıkların maliyeti direk tedavi giderlerinin yanı sıra, yarattığı iş gücü kaybıdır. Bu maliyet bireylere, aileye, işverene ve toplumun tamamına yansır. Ülkemiz için bu maliyetin net bir hesabı mevcut değildir. İngiltere ve Amerika’da yapılan çalışmalarda gayri safi milli hasılanın ortalama % 2 ne denk geldiği tahmin edilmiştir (WHO). Erken başlangıçlı veya çocukluk çağı psikiyatrik hastalıklarında,… Okumaya devam et PSİKİYATRİK HASTALIKLARIN GENEL MALİYETİ

Genel

Yaşlanınca Unutulmak: Yaşlı İstismarı

    Yaşlıların tek derdi unutmak değil, birde unutulmak var. Yaşlı istismarı konusu ihmal edilebilmektedir ve bu konuyla mücadelenin yasama, sağlık politikası, medya gibi birçok yönü vardır. Yaşlıda istismar olduğunda ne yapılacağını bilemeyen geleceğin hekimlerinin bilgi, beceri, tanı koyabilme ve rapor etme eğitimi ile bu konudaki farkındalıkları artırılmalıdır.     Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaşlı… Okumaya devam et Yaşlanınca Unutulmak: Yaşlı İstismarı

Genel

FDA dijital sensörleri olan ilk ilacı onayladı.

FDA (Amerika Birleşik Devletleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı; gıda, ilaç, biyolojik medikal ürünlerden sorumlu bürosudur) üzerinde kullanılıp kullanılmadığı bilgilerinin kişinin üzerinde bulunan bir sensör yardımı ile doktoruna ya da bakıcısına ileten dijital sistemi taşıyan ilacı kullanılmasına onay verdi. Bu ilaç şizofren ve bipolar hastalar için uzun zamandır kullanılan aripiprazol içeren bir antipsikotik. Bir çok hastanın ilaçlarını düzenli almadığını düşünürsek bu bir… Okumaya devam et FDA dijital sensörleri olan ilk ilacı onayladı.

Genel

Antidepresanlardan kaynaklanan cinsel yan etkiler oluyor. Bu tür yan etkileri önlemek veya azaltmak için ne yapılabilir?

Cinsel yan etkilere neden olan bir antidepresanı kullanıyorsanız, Aşağıdaki stratejilerden birini, doktorunuzun önerisine göre seçebiliriz Cinsel yan etkilerin azalıp, daha iyi hale gelip gelmediğini görmek için birkaç hafta beklemek. Antidepresan günde bir kez kullanmayı gerektiriyorsa, antidepresanı almadan önce cinsel aktiviteyle uğraşmak. Örneğin sabah alınan bir antidepresanı cinsel aktiviteden sonra almak. Cinsel yan etkileri azaltmak için… Okumaya devam et Antidepresanlardan kaynaklanan cinsel yan etkiler oluyor. Bu tür yan etkileri önlemek veya azaltmak için ne yapılabilir?

Genel

Esrar kullanmak şizofren mi yapıyor?

Esrar son zamanlarda bulantı, ağrı ve depresyon için tedavi edici bir ilaç olarak tartışılıyor. Uzun zamandır insanlar arasında bitkisel kaynaklı olduğu için zararsız olduğu söylentileri dolaşıyor. Bazı deneyimleyen kişiler kendilerinin zarar görmediğini anlatıp duruyorlar. Tüm bunlar rağmen bilinen gerçekleri değiştirmiyor. Esrar kullanan kişiler özellikle 18 yaş altındaysa (bun dönemde beyin gelişimi devam eder) daha sık şizofreniye… Okumaya devam et Esrar kullanmak şizofren mi yapıyor?