Genel

Psikiyatrik Tedaviye Yanaşmayan Birey Nasıl İkna Edilebilir?

Birçok kez bana şöyle bir soru soruluyor: Ailemizden biri var, biz onun hasta olduğunu düşünüyoruz ancak bu kişi asla psikyatrik bir tedavi istemiyor ne yapabiliriz?

Bazı işe yarayabilir öneriler sundum. Bazı yapılmaması gerekenlerden bahsettim..

Öncelikle normalleştirin. Birçok insanın artık sorunlarını konuşmak için yardım alabileceğinden bahsedin çevrenizdeki olumlu örnekleri gösterin.

Psikiyatriye gitmek için daha kabul edilebilir sebepler sunun.

Çok sinirlisin, bencilsin, panoyaksın gibi sebepler kabul edilebilir olmuyor.  Örneğin depresyon yaşayan birsi uyku , iştah ve unutkanlık gibi sorunlar çekebilir. Bu sorunları için yardım almasını teklif etmek çok daha kabul edilebilir.

Sık sık kavga ediyorsanız, aranız açıldıysa, artık siz değil, değer verdiği diğer insanlardan yardım isteyin. Onların yönlendirmede bulunması etkili olabilir.

Örneğin halüsinasyon görüyor, paranoyaları var veya intihar etmeyi düşüyorsa acil psikiyatrik servislerinden yardım isteyin.

Hastanelerin psikiyatrik hastalar için özel ambulansları ve ekiplerinden yardım istenebilir.

Kaymakamlıkların talimatıyla (dilekçe ile başvurarak, daha önceki tanı ve tedavi belgeleri burada çok işe yarar) emniyet güçleri ve 112 acil ambulansları birlikte hareket ederek hastaları evlerinde alabilir.

Avukat ile konuşup bilgi almalısınız, sulh hukuk mahkemeleri tarafında verilecek bir karar ile kişi polis eşiliğinde zorla tedaviye götürülebilirler

Çoğu psikiyatrik tedavi uzun sürer, bazen kendinizde yardım alacağınız sözü verip kendi problemleriniz için psikiyatrist ile çalışmayı denerseniz karşılıklı nezaket tedavi motivasyonunu artırıyor.

Doktorla ön görüşme yapmak işe yarayabilir.

Bazen başvursa bile hastalar durumlarını gizleyebilir, yada tam ifade edemezler önceden randevu alıp durumu ile ilgili ön görüşme yapılabilir.

Bunu kabul edemediğimiz durumlar olabiliyor. Her hekim bu ön görüşmeyi kabul etmeyebilir. Telefon ile görüşmedeki amacınız önceden doktor veya sekreteri ile konuşulmalı.

Doktora gitmek istemeyen bir hastayı anlamak daha çok zaman gerektiriyor. Hekim hakkında hastalarına ne kadar zaman ayırdığı önceden öğrenilmesinde fayda var. Bazı hastanelerinde şansınız düşük olabilir.

Hiç bir şekilde ilaç kullanmayan hastaların aileleri yemeklerine ilaç koymayı deneyebilir. Bu tavsiye edilen yöntem değildir. Bu durum fak edilince tüm iyi niyetinize rağmen size düşman olabilir.

Bazen ne yaparsanız yapın insanların bu tip  bir yardım almak için cesaretleri şimdilik yoktur.  Belki daha sonra yine denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s